عاقبت فیلمی که NBC از احمدی نژاد ساخت

مستندی که ان. بی. سی، در هفته اخیر از یک روز کاری محمود احمدی نژاد پخش کرد نه یک مستند خبری بلکه اعمال قدرت هوشمند در حمله ای نرم به شخص رئیس جمهور ایران بود که البته در سایه کارنابلدی عده ای و ارادت همیشگی برخی اطرافیان رئیس جمهور به رسانه های خارجی رخ داد.

مستند خبری، انگار که خیلی ساده شروع می شود. "پرزیدنت احمدی نجاد"! در یک صبح زود از جایی تاریک که به مخاطب القا می شود خانه اوست خارج و کارهایش آغاز می شود ...

و در ادامه یک شبکه خبری آمریکایی، همینطور بیشتر و بیشتر رئیس جمهور کشور ما را مورد هجوم قدرت هوشمند خود قرار می دهد.

مستندی که ان. بی. سی، در هفته اخیر از یک روز کاری محمود احمدی نژاد پخش کرد نه یک مستند خبری بلکه اعمال قدرت هوشمند در حمله ای نرم به شخص رئیس جمهور ایران بود که البته در سایه کارنابلدی عده ای و ارادت همیشگی برخی اطرافیان رئیس جمهور به رسانه های خارجی رخ داد.
حمله ای که در ادامه به بخش هایی از پیدا و ناپیدای آن می پردازیم و در بندهای در ادامه خواهیم گفت که خانم "آن کوری" خبرنگار ان. بی. سی و در واقع عامل اجرای این عملیات نرم در عمق نهاد ریاست جمهوری ایران چگونه توانست با یک یا چند دوربین و استفاده از ساده لوحی (و یا شاید انحراف) عده ای از اطرافیان ریاست جمهوری کاری کند که عملیات طراحی روانی دشمن در بهترین شکل ممکن خود به هدفهایش دست یابد.
 
1_ گویا مسئولان امر در امور ارتباطات رسانه ای نهاد ریاست جمهوری حتی یک بار هم به خود زحمت ندادند که سوابق "آن کوری" خبرنگاری که خواسته ان بی سی برای فیلم احمدی نژاد مطرح کرده بود را جستجو کنند.

این خبرنگار 55 ساله متولد گوام است و شغلی اصلی او اجرای برنامه های تلویزیونی در شبکه NBC آمریکاست. اساساً شهرت آن کوری به دلیل جاذبه های زنانگی و اروتیک اوست و در آمریکا نیز به همین دلیل مشهور و در تلویزیون مطرح شده است. آمریکایی ها در زمینه شهرت او، اصطلاح خاصی را نیز به کار می برند که به دلیل وقیحانه بودن این اصطلاح در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما از نام بردن آن معذوریم.

او قبل از این نیز با احمدی نژاد گفتگو کرده است و حتی گفتگو با خاتمی، رئیس جمهور سابق نیز در پرونده او وجود دارد. به این نکته باید دقت داشت که اساسا شخص مصاحبه کننده در برنامه های تلویزیونی، بار معنایی خاصی را به مخاطب القا می کند. همانگونه که در گفتگوی رئیس جمهور ایران با "لری کینگ" مجری مشهور آمریکایی نیز معانی خاصی به ذهن مخاطبان القا می شد و البته بر خلاف فیلم اخیر ان. بی. سی، آن برنامه به یکی از افتخارات ایران و رئیس جمهور ما تبدیل شد!

2_ در ابتدای فیلم نشان داده می شود که احمدی نژاد از یک محیط تاریک وارد تصویر می شود. در وادی رسانه های تصویری، نشان دادن یک محیط تاریک در پشت سر فرد، آن هنگام که او از آن بیرون می آید معنای این را دارد که در پشت سر او ابهام، تاریکی و نیستی وجود دارد و این برای مخاطب جای سوال دارد که در آن تاریکی چه خبر است؟ در مقابل، هنگامی که سوژه در تصویر به سمت تاریکی می رود، این امر بیانگر نکات مثبتی مثل خطرپذیری و برخورداری از قدرت است. جالب آنکه مثلاً در تصاویری که رسانه های استکباری از اوباما منتشر می کنند، گاهاً او را در حالی نشان می دهند که عازم ورود به محیط تاریکی مثل درون هواپیماست در حالی که قبل از آن ایستاده و دست خود را نیز به علامت وداع بالا برده است.

3_ آمریکایی ها در این فیلم احمدی نژاد را در حال ورزش بر روی دستگاه دوچرخه ثابت و از پشت سر نشان می دهند. به راستی چه دلیلی داشت که آنها این تصویر را از جلو یا از پهلو پخش نکردند؟ جواب سوال ساده است.

این امر به مخاطب القا می کند که رئیس جمهور یک کشور در حال تمرین برای مفاهیمی مثل رفتن، نماندن و یا فرار است. (همانطور که از مقابل نشان دادن این تصاویر بیانگر آمدن و تمایل برای در صحنه بودن است) همین صحنه در هنگام دویدن صبحگاهی رئیس جمهور نیز تکرار می شود. در واقع در این فیلم دو مرتبه احمدی نژاد را در استیل هایی نشان می دهند که مشغول تمرین اموری است که در ذهن همه کاربردی غیر از تندتر رفتن در لحظات دشوار ندارد. این مسئله را می توان در کنار تصاویری قرار داد که از مقامات سایر کشورهای دنیا پخش و تأکید بیشتری بر آنها می شود. آنها را در تجمعات مردمی در حالی نشان می دهند که از میانه جمعیت می آیند و این یعنی مفهوم مردمی بودن. و یا در سایر استیل ها آنها را در حالی نشان می دهند که سوار بر وسایلی مثل دوچرخه، خودرو، اسب و یا قایق در حال آمدن به سمت دوربین هستند.

تمام این مقولات در مورد رئیس جمهور ما نیز می توانست وجود داشته باشد اما خبرنگار زن ان. بی. سی، توانست از مفاهیم مقابل آنها علیه ما استفاده کند.

4_ در این فیلم بارها و بارها محافظان احمدی نژاد نشان داده می شوند. ان. بی. سی حتی تصویری را پخش می کند که محافظ احمدی نژاد در را به روی رئیس جمهوری که همه او را به صفاتی مثل مردم داری، ساده زیستی و از این قبیل می شناسند باز می کند. آیا عمده تصاویری که ما از اوباما، مدودف و سایر روسای جمهور جهان در ذهن داریم با محافظ است یا بدون محافظ؟

فکر می کنم منظور از طرح این موضوع نیز روشن شد. حضور محافظان در کنار یک رئیس جمهور بیش از هر چیز نشانگر دو مفهوم مهم است. اول وجود خطراتی که یک رئیس جمهور از ترس آنها به محافظانش پناه می برد و دوم تشریفاتی بودن یک رئیس جمهور. و آن کوری! به سادگی توانست این دو مفهوم را از احمدی نژاد به اذهان میلیون ها بیننده فیلم خود مخابره کند.

5_ در این فیلم صندل های احمدی نژاد نیز نمایش داده می شود. شاید عده زیادی از مخاطبان محترم این نکته را ندانند که صندل در تصاویر رسانه های استکباری جزو ثابت تصاویر مربوط به انفجارهای انتحاری به شمار می رود. (صندل و اسلحه عموما جزئی ثابت از تصاویر مربوط به کشورهای مسلمان در رسانه های استکباری است.) در واقع آنچه که از یک انفجار انتحاری به جا می ماند مشتی خون و صندل است که عمدتا مردم کشورهایی مثل پاکستان، افغانستان و عراق عادت به پوشیدن آنها دارند و رسانه های استکباری نیز تأکید زیادی بر طرح این نمادها دارند.

وقتی یک شبکه آمریکایی از صندل های احمدی نژاد تصویر کلوز (بسته) پخش می کند این امر بیانگر مقاصد خاصی است که در بالا اشاره کردم.

6_ در قسمتی از فیلم مشاهده می شود که خبرنگار ان. بی. سی فرصت می یابد تا از احمدی نژاد در خلال بازدید از یک نمایشگاه چند سوال بپرسد. در واقع احمدی نژاد با همه هیئت همراهش در حالی در تصویر نشان داده می شود که در مقابل "آن کوری" با صفاتی که توضیح دادیم به آنها مشهور است و با لباس قرمز رنگ که رنگ جنگ است؛ می ایستد و بر اساس استیل تصویر، اینگونه به بیننده القا می شود که او دارد چیزی را به کسی که از او توضیح خواسته است، تحویل می دهد. چیزی شبیه به مفهومی که از توضیح متهمین به قضات در ذهن ما وجود دارد. دقت داشته باشید که این مفهوم در یک تصویر دو جزء لازم دارد. متهم و توضیح خواه. که البته خبرنگار ان بی سی هر دو را در این تصویر نشان داده است.

جالب است که مترجم نه چندان مسلط همراه احمدی نژاد نیز سعی می کند با ضرب و زور حرفهای احمدی نژاد را به "آن کوری" که با لباس قرمز رنگش نماد جنگ خواهی است، بفهماند. به این مفهوم دقت کنید: توضیح رئیس جمهور ما به کسی که می خواهد با ما بجنگد!!!

7_ زمانی، مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا، نمایشگاهی را از جواهرات خود در آمریکا برپا کرد. او در مراسم افتتاح این نمایشگاه توضیح داده بود که چطور به نسبت موضوع دیدارها و مذاکراتش در زمان تصدی وزارت خارجه، جواهرات خود را انتخاب می کرده است. او به گفته خودش برای دیدارهایی با موضوع جنگ، از جواهراتی با نمادهای خصمانه مثل عقرب و یا عقاب استفاده داشته و به این روش به صورتی هوشمند از جنگ روانی علیه رقبای آمریکا سود می برده است. در فیلمی که NBC از احمدی نژاد نشان داد، نکات واضح و ظریف دیگری نیز وجود داشت. مثل اینکه آن کوری در هنگام پخش صحنه تجمع مردم در کنار احمدی نژاد می گوید که مردم بخاطر "غذا" از او خواسته دارند و یا چند مورد دیگر که از توضیح بیش از این می گذریم.

و بند آخر:

رئیس جمهور نماد یک کشور و مردم آن است. به ویژه رئیس جمهور اسلامی ایران که نمادی از چند هزار سال تمدن و فرهنگ، اسلام و انقلاب اسلامی است. رئیس جمهور ما نماد جوانان رشیدی است که غرور و مهابتشان نفس هر دشمنی را به شماره می اندازد و امید هر دوستی را صدچندان می کند.
اطرافیان رئیس جمهور حق نداشتند با آزاد گذاشتن یک خبرنگار زن که به داشتن جاذبه های اروتیک در آمریکا مشهور است، سبب ساز عملیاتی نرم در عمق نهاد ریاست جمهوری شوند که بتواند در آستانه سفر رئیس جمهور به آمریکا، عملیات طراحی روانی شیطان بزرگ علیه او را با موفقیت بیشتری مواجه کند.